Kto to jest repatriant ?
W ustawie o repatriacji rozdział 1; art. 1; pk. 2 : - repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej wydanej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe.
Co to jest repatriacja ? - (źródło encyklopedia)
repatriacja [łac. repatriatio ‘wracanie do ojczyzny’] termin niejednoznaczny, w regulacjach prawnych i praktyce administracyjnej określany jako powrót na stałe do kraju ojczystego osób, które z różnych przyczyn, zwykle niezależnych od ich woli ( głównie w wyniku zmian terytorialnych i regulacji granic państw w następstwie konfliktów zbrojnych, na skutek przymusowych przemieszczeń ludności, uchodźstwa przed prześladowaniami, emigracji z powodów ekonomicznych ) znalazły się poza granicami swojego państwa i zamieszkały na terytorium innego państwa, tracąc zazwyczaj dotychczasowe obywatelstwo.
Źródłem, przyczyną obecnej repatriacji są:
wysyłki
zsyłki
katorga
wysiedlenia
przesiedlenia
deportacje - na przestrzeni wieków przez aparat carski, jak i system zniewolenia stalinowskiego które można podzielić na pięć okresów:
1 - pierwsze zsyłki carskie 1576 - 1586
2 - masowe wywózki po powstaniach
3 - prześladowania międzywojenne
4 - terror Armii Czerwonej
5 - deportacje powojenne
- które bliżej opisane na kolejnych podstronach.
Po II wojnie światowej z problemem repatriacji zmagali się Niemcy ściągając swych ziomków z Mazur Pomorza i Śląska.
W Związku Radzieckim w czasach wielkiego głodu i ucisku Kazachowie emigrowali do Chin kontynentalnych, gdzie ich proces repatriacyjny jest już prawie na ukończeniu.
Jedynie my, Polacy, mamy opóźnienia w ściąganiu do kraju i aklimatyzacji naszych sióstr i braci, potomków naszych polskich patriotów z przeszłości.